Tiesa apstiprina “Rīgas satiksmes” iesaisti “nanoūdens” iegādes kartelī

Administratīvā apgabaltiesa 20.aprīlī atstāja spēkā Konkurences padomes (KP) lēmumu, ar kuru iestāde pērn konstatēja SIA “Rīgas satiksme” un sešu uzņēmumu īstenotu aizliegtu vienošanos pašvaldībai piederošā uzņēmuma rīkotajās cenu aptaujās par nano tehnoloģiskās ķīmijas piegādi.

Konkurences iestādē norādīja, ka šis bija pirmais lēmums, kurā KP konstatēja rupjus pārkāpumus paša pasūtītāja – “Rīgas satiksmes” – darbībā, jo uzņēmums veicināja karteli savās cenu aptaujās.

KP 2019.gadā konstatēja, ka seši tirgus dalībnieki ar pasūtītāja atbalstu saskaņoja piedāvājumus divās SIA “Rīgas satiksme” rīkotajās cenu aptaujās, kas īstenotas no 2012. līdz 2014.gadam par kopējo līguma summu vairāk nekā 800 000 eiro un kuru mērķis bija nano tehnoloģiskās ķīmijas piegāde.

KP lēmumā konstatēja, ka gan pasūtītāja – “Rīgas satiksme” – amatpersona, gan seši kartelī iesaistītie pretendenti savstarpēji saskaņoja dalības nosacījumus un iesniedzamo dokumentāciju, kā arī vienojās par plānoto uzvarētāju. “Pretendenti apzinājās gan iesaistīšanos aizliegtajās darbībās, gan to konkurenci imitējošu raksturu. Savukārt pasūtītāja iesaisti karteļa veicināšanā apstiprina arī tas, ka pretendenti bija informēti par dalību cenu aptaujās, vēl pirms tās bija izsludinātas,” atzina KP.

Iestādes Juridiskā departamenta direktors Valentīns Hitrovs stāstīja, ka KP lēmums ir zīmīgs ar to, ka līdz ar karteļa dalībniekiem sodīta arī pašvaldības kapitālsabiedrība, kas rīkoja cenu aptauju un aktīvi iesaistījās karteļa īstenošanā. “Administratīvās apgabaltiesas spriedums ir pozitīvs apliecinājums konkurences tiesību piemērošanas attīstībai tik aktuālā jautājumā kā publisko līdzekļu tiesisks un efektīvs izlietojums iepirkumos,” teica Hitrovs.

Savukārt KP priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Jānis Račko piebilda, ka Administratīvās apgabaltiesas spriedums ir iemesls Rīgas domei un tai piederošajām kapitālsabiedrībām, jo “Rīgas satiksmei”, uzlabot pārvaldību un novērst riskus, kas saistīti ar jebkura līmeņa darbinieku iespējamu iesaisti konkurences kropļošanā.

“Tikai tad, ja tiks novērstas nepilnības un ievēroti labas pārvaldības principi, pašvaldība un tās kapitālsabiedrības spēs efektīvi ieguldīt nodokļu maksātāju naudu, tostarp mazāk tērējot resursus tiesvedību procesiem, kas saistīti ar kapitālsabiedrību radītiem pārkāpumiem,” uzsvēra Račko.

2019.gada lēmumā KP piemēroja “Rīgas satiksmei” 2 417 000 eiro un SIA “Sava arhitektūra” 700 eiro naudas sodu. Pārējie karteļa dalībnieki ir likvidēti, tāpēc tiem naudas sods nav uzlikts.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

eleven + 17 =