Konkurences padome (KP) tā sauktajā “Rīgas satiksmes” “nanoūdens” lietā iesaistītajiem uzņēmumiem par dalību kartelī piemērojusi kopumā 2,4 miljonu eiro naudas sodu. Lauvas tiesa no piespriestā naudas soda būs jāmaksā “Rīgas satiksmei”, trešdien, 24. aprīlī, paziņoja KP.
Konkurences uzraugs paziņojumā medijiem norāda, ka KP 12. aprīlī konstatēja sešu pretendentu īstenotu un pasūtītāja atbalstītu aizliegtu vienošanos divās pašvaldības uzņēmuma SIA “Rīgas satiksme” cenu aptaujās par nano tehnoloģiskās ķīmijas piegādi.
Par apzinātu konkurences kropļošanu pasūtītājam SIA “Rīgas satiksme” un pretendentam SIA “Sava arhitektūra” kopumā piemērots 2,4 miljonu eiro sods. Lielākā daļa – 2,412 miljoni eiro būs jāmaksā “Rīgas satiksmei”. Uzņēmumam “Sava arhitektūra” noteiktais sods – 700 eiro.
Pārējie pieci karteļa dalībnieki – SIA “RS Baltic”, SIA “Alchimica-Latvia”, SIA “UKT Serviss”, SIA “Vialeks” un SIA “HRM” – ir likvidēti, tāpēc tiem naudas sods netiks piemērots, norāda KP.
KP lietu ierosināja pēc informācijas saņemšanas no Valsts policijas Galvenās policijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes. Lietas izpētes laikā KP konstatēja, ka kopumā seši tirgus dalībnieki ar pasūtītāja atbalstu saskaņojuši piedāvājumus divās pašvaldības uzņēmuma rīkotajās cenu aptaujās, kas īstenotas no 2012. līdz 2014. gadam par kopējo līguma summu vairāk nekā 800 000 eiro.
KP secināja, ka abās cenu aptaujās pretendenti saskaņoja dalības nosacījumus un iesniedzamo dokumentāciju, kā arī vienojās par plānoto uzvarētāju. Izvērtējot lietas dalībnieku savstarpējo komunikāciju, KP konstatēja, ka visi pretendenti apzinājušies “gan iesaistīšanos aizliegtajās darbībās, gan to konkurenci imitējošu raksturu”.
Konkurences uzrauga iegūtā informācija liecina, ka pasūtītāja – “Rīgas satiksme” – amatpersona, kas bija atbildīga par konkrētās preces piegādi, aktīvi iesaistījusies piedāvājumu sagatavošanā un saskaņošanā, un uzvarētāja iepriekšējā noteikšanā. Tāpat “Rīgas satiksmes” kā pasūtītāja iesaisti karteļa veicināšanā apstiprina arī tas, ka pretendenti savstarpēji bija informēti par dalību cenu aptaujās vēl pirms to uzsludināšanas, norāda KP.
Šis ir otrais KP pieņemtais lēmums par aizliegtu vienošanos, kurā iesaistīts pašvaldības uzņēmums “Rīgas satiksme”. 2017. gadā KP piemēroja 2,3 miljonu eiro soda naudu “Rīgas satiksmei” un “Rīgas mikroautobusu satiksmei” par pretlikumīgu braukšanas maksas tarifu saskaņošanu, atzīmē KP.